Szociális és ifjúsági programok /Cél
- A fiatalság megszólítása, behívása, számukra és családjaik számára programszervezés, képzés, fejlesztés, mely a szabadidő hasznos eltöltését a test és lélek megerősítését célozza hátrányos helyzetű térségekben is.
- Küldetésünknek tartjuk a leghátrányosabb, legelesettebb emberekhez való eljutást is, hogy őket is be lehessen kapcsolni programjainkba.
Egyetemista fiatalok megszólítás/Cél
- Érdeklődés felkeltése a honvédelem irányába
- Hazafias érzület felkeltése
Nemzeti tudatosság fejlesztése
Stratégia
- Első körben azon egyetemi ifjúság megszólítása ahol már van valamiféle kialakult hazafias tradíció:
Miskolc,Sopron,Dunaújváros,BME,Székesfehérvár
A fent említett iskolák mind követik a Selmeczi Diákhagyományokat, ami egy erős hazafias elköteleződésen, és bizonyos mértékig katonás hierarchia elemeit magába foglaló hagyomány rendszer.
Egyetemista fiatalok megszólítása/ „A kezdő rúgás” tervezete
Konkrét javaslat nagy egyetemi ifjúsági tömeget megmozgató eseményre:
Nyugat-Magyarországi Harcok Emlék napok – Az ágfalvi csata
Az 1921. szeptember 8-ára virradóra véget érő véres ütközet, a második ágfalvi csata eseményei az 1921. évi népszavazáshoz vezettek, melynek során Machatsek Gyula erdőmérnök-hallgató és Szechányi Elemér bányamérnök-hallgató a vérét adta azért, hogy Sopron magyar föld maradhasson továbbra is.
- Megemlékezés a csata napján szeptember 8.-án.
- Felvonulás Sopronban ünnepi köszöntő.
- Főszereplő a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem illetve a KAEG Kisalföldi Erdőgazdaság, és mellette bevonható bármilyen oktatási intézmény, vállalat stb.
- Az ágfalvi csata felelevenítése hagyományőrzőkkel és a soproni egyetemistákkal.
- Emlékfutás a csata helyszínén,honvédelmi sportvetélkedő az iskolák csapataival.
- A kor fegyverzetének egyenruháinak bemutatása, kiegészítve mai honvédségi bemutatóval.
- Mise az elesett hősök emlékére az ágfalvi templomban.
- Előadás az ágfalvi csatáról közben a selmeczi diákhagyományok bemutatása.
- Az eseményre meg lehet hívni egyéb iskolák képviselőit valéta bizottságait, a Selmeczi diákhagyományokat gyakorló iskoláktól, de más iskoláktól is, így a példa terjeszthető is egyúttal.
- A fenti események megszervezésébe be tudunk vonni veterán bányász ,kohász, erdész hagyományőrző szervezeteket, olyanokat akik már most is rendelkeznek tömegbázissal,és népszerűek az említett körben,ezen egyesületek mind más elhelyezkedéssel bírnak így a példa terjesztését ez is megkönnyíti.
- Ezen szervezetek illetve a Soproni egyetem is bír erős határon átívelő kapcsolatrendszerrel is, így ők segítségül hívhatóak ilyen irányú terjeszkedésben.
Szociális és ifjúsági programok /Stratégia
Stratégia:
- Elsősorban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, valamint a Segítő Kéz Alapítvány és a Lélekháló Alapítvány, mint stratégiai partnerek bevonásával és segítségével kívánunk kialakítani olyan programokat, programelemeket, melyek alapvető célkitűzéseinkhez illenek.
- A Segítő Kéz Alapítvány az Ázsia-Race partnerségében tudja adni a határokon átnyúló karitatív tevékenységek gerincét, valamint a túrázás, speciális terepjárózás, terepsegítségek tárházát a hazai és a Kárpát medencében élő aktuálisan nehézségekkel küzdő emberek számára, tapasztalt vezetők és segítők valamint aktív fiatalok bevonásával.
- Fontos, hogy pl. a Szeretetszolgálat „Játszva megelőzni” programjához tudunk kapcsolódni az ország 14 fix és 5 mobil játszóterén, és/vagy a z un. Szimfónia, és/vagy Sport programjaikon keresztül kapcsolódási lehetőségeink vannak ifjúsági, családmegtartó programjaikhoz, valamint általuk el tudunk jutni Magyarország 31 leghátrányosabb kistérségébe, s az általuk működtetett szociális programokon keresztül a saját programjainkat is tudjuk működtetni.
- A Lélekháló Alapítvány biztosítja a kortárssegítő képzésekkel s kortárs koordinációval a gyakorlati munkavégzést, a fiatalok számára azt, hogy kipróbálhassák magukat a megszerzett tudás után.
Szociális és ifjúsági programok/ Eszközök
- A partnereink meglévő eszközeire s a saját felszereléseinkre tudunk támaszkodni e területen. Ilyenek pl.:
- A mobil játszóbuszok, melyek fel vannak szerelve mindenféle játékeszközzel, a légvártól a társasjátékokon át a kézműves foglalkozásig mindennel, s akár egyszerre, egy időben 100-150 fiatallak is képes játszani 1 busz.
- A meglévő fix játszóterek szabadidős, sport eszközei melyek a különböző korosztályoknak elkülönítve vannak jelen, de ide tartozik a min. 100 nm-es közösségi tér, a játszóház is, amely alkalmas beszélgetések, képzések bemutatók tartására is. S fontos, hogy mivel itt főállású alkalmazottak dolgoznak, biztosítható az állandó jelenlét, az információadás.
- A leghátrányosabb helyzetű kistérségekben rendelkezésre állnak un. jelenlét pontok, közösségi terek, amelyek alkalmasak programok lebonyolítására.
- A Lélekháló Alapítvány munkatársainak 1994 óta van kortárssegítő képzési és foglalkoztatási gyakorlata, mely segítségével komplett módon tudjuk felkészíteni az elért fiatalokat az aktív tevékenységekre.
Szociális és ifjúsági programok/ Tevékenység
- Speciális ifjúsági fejlesztő, tudás-információ átadó programjainkkal lehetőségünk van a meglévő fent említett helyszíneken megjelenni, az ottani mindennapi s a nagy programokra is rátelepülni, amelyeken alkalmanként 3-600 fiatal vesz részt.
- Képzésekkel, egy alkalommal 25-30 fiatalt tudunk felkészíteni.
Konkrét tevékenységeink pl.:
- Erő, tudás,ügyességi akadálypályák teljesítése
- Bemutatók tartása
- Előadások tartása
Képzések szervezése